ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ուղերձը Բանակի օրվա առթիվ
«29 տարի առաջ մեր նորանկախ պետության համար ծանրագույն շրջանում հիմք դրվեց հայկական կանոնավոր զինված ուժերին, ինչը դարձավ մեր պետականության ողնաշարը: Այսօր, երբ մեր պետությունը ապրում է մեր պատմության բարդագույն փուլերից մեկը, բանաձեւը կրկին նույնն է՝ ունենալ մարտունակ Հայկական զինված ուժեր եւ շտկել մեր մեջքը: Վստահաբար ոչինչ չպիտի խնայենք բանակի վերակառուցման, զինված ուժերի մարտունակության բարձրացման եւ սպառազինության արդիականացման համար, ինչը պիտի թույլ տա երաշխավորել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների եւ հայ ժողովրդի անվտանգությունը:
Միեւնույն ժամանակ ուզում եմ վստահեցնել, որ զինված ուժերի մեր ներկայացուցիչների, հաշմանդամություն ստացած զինծառայողների եւ հանուն հայրենիքի զոհվածների ընտանիքների սոցիալական խնդիրները պետության ուշադրության կենտրոնում են, եւ որեւէ ջանք չի խնայվելու դրանք օր առաջ լուծելու համար:
Հարգարժան գեներալներ,
Սպաներ եւ զինվորներ,
մենք ունենալու ենք մարտունակ բանակ, որովհետեւ ձեր արիությունն ու նվիրումը հայրենիքին որեւէ մեկը որեւէ հանգամանքներում չի կարող խլել ձեզնից:
Շնորհավորում եմ ձեզ Հայոց բանակի կազմավորման տարեդարձի կապակցությամբ»,-ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահի ուղերձում:

“29 years ago, in the gravest period for our newly independent state, a basis was laid for the Armenian regular armed forces, which became the spine of our statehood. Today, when our state lives one of the hardest phases of our history, the resolution is again the same – to have efficient Armenian armed forces and stretch our back. Confidently we shall not spare anything for the reconstruction of the army, the rise of fighting ability and the modernisation of the armament of the armed forces, which would let guaranteeing the security of the citizens and the Armenian people of the Republic of Armenia.
At the same time I would like to assure you that the social problems of our representatives of the armed forces, the servicemen with disabilities and the families of those fallen for the Motherland are at the centre of attention of our state, and every effort will be made to solve them as soon as possible.
Distinguished Generals,
Officers and Soldiers,
We'll have an efficient army, because nobody can take your courage and devotion to the Homeland from you in any circumstances.
I congratulate you on the occasion of the anniversary of formation of the Armenian Army,” the RA NA President Ararat Mirzoyan’s address reads.