ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ուղերձը Բանակի օրվա առթիվ
«29 տարի առաջ մեր նորանկախ պետության համար ծանրագույն շրջանում հիմք դրվեց հայկական կանոնավոր զինված ուժերին, ինչը դարձավ մեր պետականության ողնաշարը: Այսօր, երբ մեր պետությունը ապրում է մեր պատմության բարդագույն փուլերից մեկը, բանաձեւը կրկին նույնն է՝ ունենալ մարտունակ Հայկական զինված ուժեր եւ շտկել մեր մեջքը: Վստահաբար ոչինչ չպիտի խնայենք բանակի վերակառուցման, զինված ուժերի մարտունակության բարձրացման եւ սպառազինության արդիականացման համար, ինչը պիտի թույլ տա երաշխավորել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների եւ հայ ժողովրդի անվտանգությունը:
Միեւնույն ժամանակ ուզում եմ վստահեցնել, որ զինված ուժերի մեր ներկայացուցիչների, հաշմանդամություն ստացած զինծառայողների եւ հանուն հայրենիքի զոհվածների ընտանիքների սոցիալական խնդիրները պետության ուշադրության կենտրոնում են, եւ որեւէ ջանք չի խնայվելու դրանք օր առաջ լուծելու համար:
Հարգարժան գեներալներ,
Սպաներ եւ զինվորներ,
մենք ունենալու ենք մարտունակ բանակ, որովհետեւ ձեր արիությունն ու նվիրումը հայրենիքին որեւէ մեկը որեւէ հանգամանքներում չի կարող խլել ձեզնից:
Շնորհավորում եմ ձեզ Հայոց բանակի կազմավորման տարեդարձի կապակցությամբ»,-ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահի ուղերձում:

Послание Председателя НС А.Мирзояна ко Дню Армии
«29 лет назад в тяжелейший  для нашего нового независимого государства период были созданы армянские регулярные вооруженные силы, которые стали основой нашей государственности. Сегодня, когда государство переживает один из сложнейших этапов нашей истории, веление опять то же: иметь боеспособные Вооруженные силы Армении и выпрямить наш стан. Безусловно, мы не должны ничего жалеть для реорганизации армии, повышения боеспособности вооруженных сил и модернизации вооружений, что должно гарантировать безопасность граждан Республики Армения и армянского народа.
Вместе с тем хочу заверить, что социальные проблемы представителей наших Вооруженных сил, военнослужащих-инвалидов и семей павших за Родину находятся в центре внимания государства, и будут приложены все усилия для их решения.
Уважаемые генералы,
офицеры и солдаты,
у нас будет боеспособная армия, так как ваши мужество и верность Родине никто ни при  каких обстоятельствах не может  отнять у вас.